Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(/plugins/rocket-lazy-load-pl_PL.mo) is not within the allowed path(s): (/home/platne/serwer81536/public_html/ballada/:/home/platne/serwer81536/tmp/:/home/virtuals/ballada.pl/:/usr/local/php56-fpm/lib/php/:/tmp:/home/tmp:/var/lib/php5) in /home/platne/serwer81536/public_html/ballada/wp-includes/l10n.php on line 763
ZGODA NA ANTYPODACH - płyta pod patronatem Ballady - Stowarzyszenie Literacko Muzyczne Ballada
Stowarzyszenie Literacko Muzyczne Ballada
Shadow

ZGODA NA ANTYPODACH – płyta pod patronatem Ballady

Nizanska front okladka

Chcielibyśmy zainteresować Państwa płytą, która jest owocem pracy trojga niebanalnych artystów: Ewy Niżańskiej, Jana Kondraka i Marcina Partyki. Oczywiście na płytę składa się wysiłek znacznie większej liczby twórców, ale ten „triumwirat” stoi u genezy tego krążka. Album nosi tytuł „Zgoda na Antypodach”.

Oto, co możemy przeczytać w informacji od wydawcy:

Oddajemy w Wasze ręce płytę z piosenkami, które wyszły spod pióra Jana Kondraka – lidera Lubelskiej Federacji Bardów (wyjątek – nr 4). (…)

Ten piosenkarski dialog, który prezentujemy na naszej płycie, to próba spojrzenia na relacje emocjonalne okiem kobiety i mężczyzny. W roli mężczyzny – Jan Kondrak, w roli kobiety – Ewa Niżańska – aktorka związana ze środowiskiem piosenki poetyckiej i literackiej (laureatka m. in. olsztyńskich Spotkań Zamkowych Śpiewajmy Poezję). Gościnnie wystąpił aktor i performer Sambor Dudziński w utworze do słów Jana Kondraka, z własną muzyką.

Całość opracował Marcin Partyka – kompozytor i aranżer m. in. muzyki do spektakli teatralnych. Wraz ze swoim 12-osobowym zespołem instrumentalistów sprawił, że ładunek emocjonalny, który niosą w sobie teksty Kondraka, przenika do warstwy muzyczno-brzmieniowej. Możemy zanurzyć się w różnorodności aranżacyjnej poszczególnych piosenek nie tracąc poczucia sensu, które niesie słowo.                

            Mistrz pulpitu mikserskiego Andrzej Karp (który wraz z kolegami z grupy producenckiej wystąpił również w partiach chórków) sprawił, że możemy zasiąść wygodnie w fotelach i posłuchać tych wszystkich dźwięków.

Niemal wszystkie teksty zawarte na płycie napisał Jan Kondrak, również te, w których podmiotem lirycznym jest kobieta. Skąd się to wzięło, autor wyjaśnia w swojej książce pt. „Piosenki”:

Czasem wcielałem się w kogoś innego. Przywdziewałem różne maski jako autor. Stosowałem tak zwaną lirykę roli. (…) Skusiła mnie perspektywa pisarskiego przebrania się za babę. Trochę jak w kabarecie. Albo jak w teatrze szekspirowskim.

Efekt jest doskonały. Polecamy!

Przeczytaj również  OPPA 2021 - KOMUNIKAT ORGANIZATORÓW

Nizanska tyl okladka

Oficjalna premiera płyty: 19 listopada 2022 w czasie OPPA 2022 – 39. Międzynarodowego Festiwalu Bardów.