Stowarzyszenie Literacko Muzyczne Ballada
Shadow

Bacz Justyna

Justyna Bacz

Bio Artystki
Justyna Bacz

Jest absolwentką Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego sekcji języka francuskiego. Uczestniczyła w zajęciach studia piosenki przy klubach studenckich „Hybrydy” oraz „Remont” w Warszawie. Ukończyła warsztaty piosenkarskie I stopnia prowadzone przez J. Ostaszewskiego w krakowskim „Pałacu pod Baranami”. Następnie kontynuowała naukę śpiewu pod kierunkiem prof. A. Kluzowicz oraz prof. U. Zaniewskiej.

Zdobyła szereg nagród na festiwalach piosenki francuskiej: Przegląd Piosenek G. Brassensa w Poznaniu 1989 – wyróżnienie, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Francuskiej w Lubinie – 1990 – I nagroda w kategorii amatorów, 1991 – II nagroda w kategorii profesjonalistów, Festiwal Piosenki Francuskiej w Châteauroux we Francji 1991 – II nagroda za piosenki skomponowane przez Jerzego Kluzowicza do wiersza Paula Eluarda oraz własnego tekstu.

W marcu następnego roku wzięła udział wraz z Jerzym Kluzowiczem w cyklu koncertów francuskiej piosenkarki Marie-Josée Vilar w Théâtre Clavel w Paryżu. Od 1994 r. wielokrotnie r. wraz z zespołem była zapraszana przez francuskie stowarzyszenie „France-Pologne” na koncerty do Châteauroux. W marcu 1997 r. Wystąpiła w Instytucie Polskim w Paryżu. Śpiewała w polskich Ośrodkach Alliance Française oraz w Instytucie Francuskim w Warszawie i Krakowie. W latach 1997 – 2001 współpracowała z Teatrem GO w Warszawie biorąc udział w programach kabaretowych i muzycznych, a także spektaklach. Jest autorką kilku tekstów piosenek, a także tłumaczeń piosenek francuskich autorów na język polski m.in. G. Brassensa i A. Bruanta. Oprócz utworów J. Brela, G. Brassensa, G. Moustaki’ego, czy szlagierów E. Piaf, w jej repertuarze znalazły się również przeboje z filmów takich jak m.in.„Kobieta i mężczyzna” czy „Parasolki z Cherbourga”. Na polski repertuar składają się piosenki m.in. Agnieszki Osieckiej, Jana Jakuba Należytego, Andrzeja Ozgi, a także wiersze Anny Piwkowskiej, do których muzykę skomponował Mariusz Dubrawski. Aktualnie występuje z recitalem pt.„Piosenka nie tylko francuska”, w programie poetycko-muzycznym „Cień czerwonej róży” – wspólnie z poetką Anną Piwkowską, bierze także udział w programie pt. „Koncert umarłych poetów” przygotowanym i wykonywanym przez Marka Bartkowicza i Andrzeja Ozgę. Nagrała solową płytę pt. „Tête-à-tête”, która ukazała się w listopadzie 2006 r. oraz płytę „Brassens, mon amour” w listopadzie 2008 r.

Galeria

Video