Stowarzyszenie Literacko Muzyczne Ballada
Shadow

Bakal Piotr

Piotr Bakal

Bio Artysty
Piotr Bakal

Poeta i bard, autor, kompozytor i piosenkarz, a także organizator koncertów i festiwali, tłumacz, dziennikarz, autor audycji radiowych. Urodził się w Warszawie 5 czerwca 1955 r. Syn Wiesława Bakala – artysty plastyka (1930-2006) i Julii Bakal-Dukić (z domu Wysockiej) – artystki śpiewaczki (1932-2017).

Jest twórcą zaangażowanych songów i lirycznych ballad. W swoich tekstach mówi o sobie i otaczającym świecie. Miłość, wolność, przemijanie, afirmacja życia, krytyczny dystans do otaczającej rzeczywistości, zachwyt nad Naturą – to uniwersalne treści przekazywane prosto, dobrze rozpoznawalnym, ciepłym, miękkim, ale i męskim głosem. Nie kokietuje prymitywnymi ekscentryzmami, a jednocześnie prezentuje wysoki poziom literacki i muzyczny. Jego utwory są zdecydowanie melodyjne. Piosenki takie, jak „Być może raz”, a przede wszystkim „Ballada w e-moll” same chcą się śpiewać. Choć przeważają klimaty refleksyjne, liryczne, sporo jest dynamiki rocka (francuskojęzyczny „Terminus”). Pulsują też rytmy i frazy rodem z jazzu.

Rozpoczynał działalność artystyczną w 1976 roku. Debiutował jako poeta w miesięczniku Poezja (wrzesień 1976). Początkowo był związany z warszawskim klubem Hybrydy, gdzie prowadził Studio Piosenki, potem z Sigmą, jako kierownik artystyczno-programowy. Występował z recitalami piosenki autorskiej na niemal wszystkich festiwalach poświęconych piosence literackiej i poezji śpiewanej. W 1978 r. zainicjował w Hybrydach Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej kierował nim w latach 1978-1981. W latach 1983-84 redagował magazyn piosenki studenckiej – Ballada. W 1986 r. założył Klub Literacko Muzyczny „Ballada” w 1995 r. przekształcony w stowarzyszenie. Przez trzy lata (1985-1987) był autorem cotygodniowej audycji Programu 3. Polskiego Radia „Śpiewać Poezję”. Opublikował kilkadziesiąt artykułów, wywiadów i recenzji (m.in. w pismach Politechnik, itd., Magazyn Muzyczny – Jazz) oraz zbiorki wierszy i piosenek. Był członkiem jury wielu przeglądów i festiwali piosenkarskich w Polsce i za granicą.

Spędził sześć lat we Francji, gdzie kontynuował działalność artystyczną. Gustaw Herling-Grudziński zaaprobował do druku w paryskiej Kulturze tekst jego piosenki pt. „Nad Narwią”, co zaowocowało wizytą w siedzibie wydawnictwa w Maisons-Laffitte i rozmową z Redaktorem KulturyJerzym Giedroyciem. Tekst ukazał się w numerze 4 z 1989 roku.

Brał udział w kilku francuskich festiwalach piosenki (Printemps de Bourges ’88, Journées Internationales Georges Brassens ’89 w Sete i innych). Pracował w Radio Solidarność w Paryżu. W Châteauroux wraz z grupą Francuzów założył stowarzyszenie Les Oiseaux de Passage w ramach którego organizował koncerty i międzynarodowy festiwal piosenki Croche Pied ’91 i ’92.

W 1993 r. powrócił do Polski. W 1997 r. w firmie Warner Music Poland wydał płytę i kasetę z piosenkami autorskimi zatytułowaną „Obłoki”. Współorganizował (1997-1998) wraz z Instytutem Francuskim i Ambasadą Francji warszawskie koncerty Enzo Enzo, Maxime’a Le Forestier i Anny Prucnal. Współtworzył programy telewizyjne TVP1 „Spotkanie z Enzo Enzo”, „Spotkanie z Maximem Le Forestier”, „Spotkanie z Patricią Kaas” i TVP2 „Spotkanie z Georges’em Moustakim”. Współpracował z Polskim Radiem Bis (cykl audycji „Bulwar Piosenki Francuskiej” 1995-97). Był inicjatorem i dyrektorem festiwalu Augustowskie Noce Z Balladą (1996-97) oraz Balladowe Nocki Nad Neckiem (1999-2001).

Jest autorem koncepcji i dyrektorem reaktywowanego w 1997 r. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej – OPPA (od 2006 roku o nazwie Międzynarodowy Festiwal Bardów), w którego ramach zorganizował recitale Paolo Contego (1997), Georges’a Moustakiego (1998) i Lluisa Llacha (1999). W 2000 r. był członkiem komisji artystycznej, scenarzystą i reżyserem koncertu „Debiuty” 37. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Od czerwca 2000 do maja 2012 r. był członkiem Zarządu Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR (w tym od czerwca 2004 wiceprezesem, a od maja 2008 do września 2009 sekretarzem generalnym). W 2004 i 2005 r. był dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Malwy”, w lipcu 2005 r. jurorem i gościem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki „Słowiański Bazar w Witebsku”. Był członkiem Międzynarodowej Federacji Organizatorów Festiwali FIDOF.

Kontynuuje działalność artystyczną jako autor, kompozytor i pieśniarz wykonując recitale autorskie i koncerty piosenki francuskiej. W 2002 nagrał swoją drugą płytę („Rozmnażanie zer”, wyd. SLM „Ballada” i Polskie Radio), która ukazała się w styczniu 2003 r. Współpracował z Polskim Radiem przy wydaniu (2002) czterech płyt z okazji jubileuszu 45-lecia klubu Hybrydy. W grudniu 2007 opublikował (współredakcja ze Sławomirem Rogowskim) monograficzną książkę o historii klubu Hybrydy pt. „Hybrydy 50 lat! Zawsze piękni, zawsze dwudziestoletni. Wspomnienia.” W 2008 wystąpił w Operze Leśnej w Sopocie w międzynarodowym koncercie Sopot Bards Meeting, a w 2009 na festiwalu Ballads of Europe w Niepołomicach. W listopadzie 2009 wydał książkę z płytą pt. „Pamiętam tamte mewy…- Tomek Opoka” poświęconą życiu i twórczości Tomasza Opoki. W 2012 jako kierownik artystyczny i redaktor współpracował przy wydaniu książki z tekstami wraz z płytą autorską Karola Płudowskiego „Taka piosenka”. W listopadzie 2013 wydał swoją trzecią płytę autorską pt. „Od słowa do słowa” (wyd. SLM Ballada). W listopadzie 2017 roku ukazała się czwarta płyta autorska pt. „Fais gaffe aux paroles” (wyd. Piotr Bakal) wyłącznie z piosenkami w języku francuskim. W 2019 r. ukazała się piąta płyta autorska pt. „nie tylko LATO Z KOMARAMI”, a w 2020 szósta pt. „Było, co było”. W 2020 r. Piotr Bakal zainicjował i rozpoczął realizację długofalowego projektu internetowego pt. „Bardowie Polscy – video-scena”.

W 2017 roku został uhonorowany Nagrodą Stowarzyszenia Autorów ZAIKS – za popularyzację polskiej twórczości rozrywkowej oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Galeria

Video