Stowarzyszenie Literacko Muzyczne Ballada
Shadow

Odszedł Marek Sochacki

Marek Sochacki | SLM Ballada

Dnia 29 sierpnia 2012 r. o godz. 17:20 w szpitalu w Kielcach zmarł Marek Sochacki (ur. 26.02.1956) – autor, kompozytor, piosenkarz, bard, animator kultury, pedagog, założyciel i szef Sandomierskiego Studia Piosenki, autor ponad 700 tekstów piosenek, wychowawca kilku pokoleń piosenkarzy – wykonawców piosenki literackiej, laureat wielu festiwali (OPPA, SMAK, Shanties i in.).

Oto notka, ktorą kiedyś sam przygotował na potrzeby występu w OPPA 2009 r:

Śpiewanie mam w genach (rodzice poznali się w zespole pieśni i tańca – cha! cha! cha!), od dziecka byłem więc zmuszany (bez specjalnych oporów z mojej strony) do występów wokalnych. W wieku lat siedmiu zapisano mnie do szkoły muzycznej – uczyłem się grać na cyji (wstyd, świnia, kaloryfer, paści, lub jak mawia Bałtroczyk syntezator marszczony – akordeon znaczy się). Dało mi to w niedalekiej przyszłości pokaźne źródło dochodu. Już w podstawówce  pisałem teksty piosenek do znanych melodii, z czasem zacząłem tworzyć własne utwory słowno-muzyczne. Po drodze na Turbacz, w trakcie licealnej wycieczki, nauczyłem się brzdąkać na gitarze.

Poważnie zacząłem śpiewać na studiach polonistycznych w rodzinnym Krakowie na UJ, była połowa lat 70., zaczynali: Wolna Grupa Bukowina, Ela Adamiak, Jan Wołek, debiutował mój kolega z roku Zbyszek Książek i inni. Na skutek życiowych zawirowań, byłem nieco z boku głównego nurtu, dopiero po emigracji z Krakowa do Sandomierza, w początku lat 80. i podjęciu pracy w kulturze, wróciłem do śpiewania (pisałem i komponowałem cały czas). W Sandomierzu powołałem do życia Sandomierskie Studio Piosenki, działające do dziś i zaczęło się życie festiwalowe. Z młodszymi adeptami objeżdżaliśmy Polskę z piosenką w założeniu ambitną, literacką. Napisałem do dziś ok. 700 tekstów piosenek (spora ilość dla dzieci i młodzieży). Zdobywałem główne nagrody na OPPA, SMAK, Shanties, Piostur, Biłgorajskich Spotkaniach i wielu innych.
Jestem współautorem piosenek na 14 płytach „Wygraj Sukces” i autorem piosenek zamieszczanych w podręcznikach (trafiłem pod strzechy!) szkolnych.

Przeczytaj również  Joanna Mioduchowska - płyta "Bujam w obłokach"